De stem van jongeren is belangrijk voor de gemeente Leidschendam-Voorburg.

Daarom organiseert Tienskip, in samenwerking met de gemeente, binnenkort een zogenoemde 'Tienskipdag' voor zo’n 120 leerlingen van het Gymnasium Novum uit Voorburg. Tijdens deze middag gaan de jongeren in groepjes aan de slag met maatschappelijke vraagstukken uit hun eigen leefomgeving en werken zij aan concrete ideeën om die te verbeteren.

Jongeren aan zet
De Tienskipdag vindt plaats op dinsdag 11 november in Huize Swaensteyn in Voorburg en staat in het teken van kennismaken met politiek en democratie. Tijdens verschillende brainstormsessies denken de jongeren na over problemen die zij zelf zien, schetsen zij hun ideale situatie en onderzoeken zij wat er nodig is om die werkelijkheid te maken. De middag wordt afgesloten met een ‘markt van ideeën’, waar de groepen hun plannen presenteren en stemmen op het beste voorstel.

Betrokken bij besluitvorming
De Tienskipdag maakt deel uit van het 'Experimenteerprogramma Participatie' van de gemeente. Met dit programma wil de gemeente jongeren en inwoners op nieuwe manieren betrekken bij besluitvorming. Omdat jongeren onder de 18 jaar nog niet mogen stemmen, zoekt de gemeente actief naar manieren om hun stem toch te laten horen. Eerder vond in december 2024 al een succesvolle Tienskipdag plaats met studenten van MBO Rijnland.

Over Tienskip
Tienskip betekent “samenwerking” in het Fries. Het is een initiatief dat jongeren op een laagdrempelige manier laat ervaren hoe politiek en burgerparticipatie werken. Tijdens een Tienskipdag leren zij hoe hun ideeën kunnen bijdragen aan echte verbeteringen in hun gemeente.


Door: Karin van der Spek
Bron: Gemeente LV
Foto: Tienskip, ter illustratie